Kronospan truje ludzi?

W Szczecinku rozpętała się burza. Społeczna grupa inicjatywna mieszkańców protestuje przeciwko budowie w firmie Kronospan spalarni biomasy.

W liście otwartym, który mieszkańcy kierują na ręce burmistrza Jerzego Hardie - Douglasa, czytamy m.in.: „Jako mieszkańcy Szczecinka jesteśmy głęboko zaniepokojeni jakością powietrza w naszym mieście. Tak znaczące przekroczenia benzopirenu wpływają na nasze życie i zdrowie. Bardzo długo znosiliśmy działalność firmy „Kronospan”, która systematycznie nas zatruwa i zasypuje pyłami, co widać na naszych parapetach, balkonach i samochodach. Wierzyć się nie chce, że w XXI wieku musimy żyć w tak zapylonym mieście, które ma aspiracje być ośrodkiem turystycznym. Dlatego też kategorycznie sprzeciwiamy się planowanej budowie spalarni biomasy, która zlokalizowana ma zostać w bliskim sąsiedztwie naszych domów”

Mieszkańcy: ratujmy się!
Z inicjatywą zjednoczenia mieszkańców Szczecinka w społeczny komitet ratowania czystości atmosfery nad miastem, wystąpiła pani dr Joanna Pawłowicz, pedagog Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Świątkach. – Mamy tego dość, nie damy się wytruć – mówi dr Pawłowicz. – Grupa inicjatywna liczy już 15 osób. Nie ukrywam, naszym celem jest zablokowanie budowy tej spalarni i zmuszenie trucicieli do zdecydowanych działań w zakresie poprawy jakości powietrza nad naszym Szczecinkiem. Zastrzegam, nie chcemy likwidować, ani zakładu, ani miejsc pracy. Chcemy to ucywilizować. Podobne firmy działają w Europie i tam tego problemu nie ma. Od czwartku 4 czerwca petycja będzie wyłożona w kilku punktach miasta. Prosimy mieszkańców o wsparcie naszych działań. […] Ratujmy się!
- W ciągu 3-4 dni pod petycją, którą można było parafować tylko w kilku punktach miasta, swoje podpisy złożyło blisko 6 tys. osób. To duży sukces grupy inicjatywnej –
informuje Portal PłytaMeblowa.pl Jerzy Gasiul, redaktor naczelny lokalnej gazety „Temat Szczeciniecki”. – Przez lata ludzie milczeli, chociażby z obaw o utratę pracy – twierdzi Gasiul. Dodaje jednak, że część mieszkańców choruje, a winnym tego może być Kronospan, który ma zatruwać powietrze nad miastem.

Kronospan: To niepotrzebna sensacja
Kronospan zaprzecza, że zanieczyszcza powietrze w Szczecinku. Zarząd fabryki określa działania komitetu „niepotrzebną sensacją”.
Powstaje jednak pytanie, dlaczego Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie wykrył w powietrzu w Szczecinku prawie 5-krotne przekroczenie norm dotyczących obecności rakotwórczego benzopirenu? - To błąd odczytu – tłumaczył na antenie Polskiego Radia Szczecin dyrektor do spraw technicznych w Kronospanie Krzysztof Aleksandrowicz. – Przy produkcji spełnione są wszystkie normy – zapewniał.
 

Poniżej publikujemy odpowiedź na pytania dotyczące instalacji do spalania biomasy, przesłane do naszej redakcji przez przedstawiciela firmy Kronospan.
W jakim celu Kronospan buduje instalację do spalania biomasy? Do czego będzie ona służyć?
Kronospan Szczecinek wykorzystuje do produkcji płyt drewnopochodnych i ich uszlachetniania duże ilości pary technologicznej, oleju termicznego do ogrzewania pras oraz ciepła, używanego do procesów suszenia surowców wsadowych, tj. włókna i wiórów, wytwarzanych ze zrębki i trocin.
W chwili obecnej Kronospan w dużej mierze korzysta z paliwa kopalnego, jakim jest gaz ziemny. Palniki gazowe są wygodne w użyciu, bo niemalże bezobsługowe, lecz nie tak przyjazne dla środowiska, jak biomasa drzewna i pochodzenia rolniczego.
Ponieważ zasoby gazu należą do zasobów wyczerpalnych, a wysoka cena gazu ma bardzo duży wpływ na konkurencyjność wyrobów ze Szczecinka, Kronospan rozważa budowę nowej wytwornicy ciepła technologicznego, wytwarzanego z odnawialnych źródeł, jakim są biomasa drzewna i pochodzenia rolniczego oraz odsort drewnopochodny.

Proszę podać nieco więcej informacji na temat wytwornicy ciepła.
Tego typu wytwornice są wyposażane w bardzo skuteczne elektrofiltry - gwarantowane przez producentów elektrofiltrów oczyszczanie spalin do maksymalnie 30 mg/m3 – przez co zmniejszy się znacznie uciążliwość zakładu, polegająca na emisji zapylenia oraz poprzez wyeliminowanie znacznego natężenia ruchu kołowego, ponieważ nie będzie potrzeby transportu biomasy do odległych elektrowni oraz z uwagi na drastyczne zmniejszenie zużycia gazu ziemnego.

Jakie jeszcze korzyści pojawią się w momencie zakończenia inwestycji przez Kronospan? Pytam przede wszystkim o korzyści dla mieszkańców Szczecinka, ponieważ niektórzy z nich twierdzą, że spalanie biomasy będzie miało negatywny wpływ na środowisko i ich zdrowie.
Dodatkową korzyścią dla mieszkańców jest stworzenie nowych, wartościowych miejsc pracy, nie tylko przy budowie elektrociepłowni, lecz także w jej obsłudze i pracach konserwacyjnych oraz transfer nowoczesnej, zaawansowanej technologii do Szczecinka, tym bardziej, że w obecnej sytuacji rynkowej zatrudnienie przy klasycznej produkcji ulega znacznym redukcjom.
Wspomnieć należałoby też o dodatkowych miejscach pracy i stworzeniu rynku zbytu dla rolników przy produkcji biomasy pochodzenia rolniczego.

Mieszkańcy Szczecinka demonizują również hałdę, którą zamierzacie spalić. Proszę wyjaśnić, co dokładnie się w niej kryje?
Nie ma żadnych powodów do obaw, ponieważ znajduje się w niej kora, trocina z dużą zawartością piasku, jak też odsort zrębek z drewna. Te zasoby biopaliwa, w postaci zgromadzonej na zakładzie hałdy, również mogłyby zostać wykorzystane jako paliwo.
Jakie są koszty budowy elektrociepłowni i kiedy inwestycja zostanie zakończona?
Koszt nowej elektrociepłowni o mocy 60 MW szacujemy na kilkadziesiąt milionów złotych. Termin realizacji w zależności od uzyskania stosownego finansowania to ok. 18 miesięcy.

Włodzimierz Włoch, współpraca TEMAT Szczecinecki (www.temat.net)



Czytaj także:

Kronospan spali biomasę 



Pozostałe wiadomości

Strona główna

 

Tagi