Ligna Hannover inspiruje branżę do dalszego rozwoju

W piątek, 3 czerwca zakończyły się targi Ligna Hannover 2011. W tym roku cieszyły się one jeszcze większym niż dotychczas zainteresowaniem gości zagranicznych. -Hasło ‘Making more out of wood - Innowacje, efektywność i rozwój w przemyśle drzewnym' przyciągnęło w tym roku do Hanoweru wielu wystawców i zwiedzających zainteresowanych przełomowymi nowościami. Targi stały się inspiracją dla całej branży drzewnej i przemysłu leśnego do dalszego dynamicznego rozwoju. W sektorach tych widać już wyraźnie poprawę koniunktury - podkreślił Stephan Ph. Kühne z zarządu Deutsche Messe AG podsumowując przebieg imprezy.

 

Dzięki tegorocznemu sukcesowi targi LIGNA umocniły swą pozycję jako wiodącej imprezy branżowej na świecie. - Zarówno wystawcy, jak i goście wystawy przekonali się, że to właśnie w Hanowerze prezentowane są innowacje z całego świata. To tu zawierane są też kontakty biznesowe, dzięki którym premiery targowe stają się rozwiązaniami rynkowymi przynoszącymi konkretne korzyści finansowe - dodał Stephan Ph. Kühne. 

 

Dr Bernhard Dirr z zarządu Sekcji Obrabiarek do Drewna działającej w ramach Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) stwierdził: - Ta edycja targów była bardzo udana. Przedstawiciele wszystkich sektorów reprezentowanych przez nas branż podali w ankietach, że są ‘bardzo zadowoleni' lub ‘zadowoleni' z jej przebiegu. Szczególnie cieszy nas bardzo duży odsetek osób zza granicy wśród zwiedzających. Targom udało się z nawiązką spełnić pokładane w nich wysokie oczekiwania. Podczas gdy wiele imprez wystawienniczych cierpi na niską frekwencję - i wśród wystawców, i zwiedzających - LIGNA wciąż odnotowuje wzrost liczby gości umacniając tym samym swoją pozycję. Zgodnie z założeniami szczególnie dużo uwagi poświęcono w tym roku technologiom pozwalającym oszczędniej gospodarować zasobami - temat okazał się strzałem w dziesiątkę: cieszył się ogromnym zainteresowaniem i wywołał żywiołowe dyskusje. 

 

1 765 firm z 52 krajów zaprezentowało w ciągu pięciu dni trwania imprezy swe produkty i usługi na 130 000 m2 powierzchni wystawienniczej netto. Najwięcej wystawców przyjechało z Niemiec, Włoch, Austrii, Hiszpanii, Chin i Tajwanu, Szwajcarii, Danii, Turcji, Szwecji oraz Holandii. W 13 halach i na terenie otwartym wybuchały prawdziwe fajerwerki innowacji. - LIGNA to wystawa premier. Wiele przedsiębiorstw dostosowało cykle przygotowywania nowych produktów do terminu targów - tak, by przełomowe rozwiązania zaprezentować międzynarodowej publiczności i od razu wprowadzić je na globalny rynek - podkreślił Stephan Ph. Kühne.


O 26% więcej gości zza granicy

Na Ligna Hannover 2011 przyjechało 90 000 osób - o 13% więcej niż na poprzednią edycję imprezy. Targi zawsze wyróżniała duża liczba gości spoza granic Niemiec - ale w tym roku pobity został rekord: aż 40% ogółu zwiedzających stanowili przyjezdni z całego świata. Oznacza to wzrost o 26% w stosunku do roku 2009. - To doskonały wynik - stwierdził Stephan Ph. Kühne. Na targach byli przedstawiciele 90 krajów. Znacząco więcej gości przyjechało w tym roku z Rosji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Szwecji, a także z USA i Holandii. 

 

Aż połowę zwiedzających stanowiły osoby decyzyjne z top managementu. Na imprezie zainicjowano wiele nowych projektów, podpisano liczne umowy i nawiązano dużo nowych kontaktów biznesowych. Złożono też o 30% więcej zamówień o znaczącej wartości niż w roku 2009." Wystawcy podkreślali kompetencje i decyzyjność osób, które odwiedziły ich stoiska. 

 

Przykładem wystawcy, który skorzystał z doskonałych wskaźników tegorocznych targów, jest firma z sektora obróbki drewna litego, spółka Michael Weinig AG z miejscowości Tauberbischofsheim. - Już w ciągu dwóch pierwszych dni trwania targów zarejestrowaliśmy o ponad 10% więcej gości na naszym stoisku niż dwa lata temu. Odczuliśmy pozytywne nastroje wśród klientów i przedstawicieli firm handlowych. Jakość nawiązanych przez nas kontaktów biznesowych jest jeszcze lepsza niż w latach ubiegłych - podsumował Klaus Müller odpowiedzialny za obszar marketingu w Michael Weinig AG. 

 

Również liderzy rynku włoskiego oceniają wizytę na targach jako sukces. Riccardo Quattrini, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Cefla Finishing Group, stwierdził: - Już w ciągu pierwszych dni imprezy pozyskaliśmy dużo cennych kontaktów. To nastraja nas optymistycznie na drugą połowę roku 2011. 

 

- Dzięki poczynionym w ciągu ostatnich dwóch lat inwestycjom w badania i rozwój na Ligna Hannover 2011 mogliśmy zaprezentować wiele technicznych innowacji. W tym roku świętowaliśmy pięćdziesięciolecie naszego uczestnictwa w targach branżowych. Ze strategicznego punktu widzenia LIGNA to nasza platforma prezentacji na globalnym rynku - forum przedstawiania nowych rozwiązań klientom z całego świata. Cieszy nas duża frekwencja na naszych pięciu stoiskach - i ogromne zainteresowanie prezentowanymi przez nas nowościami. Jesteśmy przekonani, że pozytywny przebieg prezentacji na targach przełoży się na trwale na nasz sukces biznesowy - podkreślił Raphaël Prati, Dyrektor ds. Komunikacji w SCM Group.


Właściwy dobór tematyki kluczem do sukcesu targów LIGNA

Goście targów docenili tematykę targów zaproponowaną przez organizatora i wystawców. W centrum uwagi znalazły się w tym roku konstrukcje lekkie, technologie obróbki powierzchniowej oraz bioenergia z drewna. 

 

W coraz większej liczbie branż związanych z technologią drewna na znaczeniu zyskuje efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi. - Trend ten było doskonale widać na targach - podkreślił Stephan Ph. Kühne. Jedną z ważnych kwestii z tym związanych, która obecna była na wielu stoiskach LIGNA 2011, jest stosowanie konstrukcji lekkich w produkcji mebli. 

 

- Trudno byłoby znaleźć lepszą platformę do prezentacji naszych innowacyjnych na skalę świata nowości z zakresu konstrukcji lekkich niż targi LIGNA. Już drugiego dnia wystawy przekroczyliśmy wskaźniki, które założyliśmy sobie w odniesieniu do naszej prezentacji na imprezie. W Hanowerze spotkaliśmy potencjalnych klientów i kooperantów z Europy, Ameryki Południowej i Azji. Zainteresowanie oferowanymi przez nas technologiami wytwarzania płyt wiórowych i pilśniowych było ogromne - powiedział dr Tomas Joscak, prezes firmy Dascanova Technology z Wiednia, która po raz pierwszy wykupiła stoisko na targach LIGNA. 

 

Prezentacja specjalna „Lightweight Network" w hali 24 poświęcona była maszynom i dopasowanym do nich komponentom. W centrum uwagi znalazł się produkt końcowy - czyli meble. Firmy zaprezentowały na specjalnie wydzielonej powierzchni rozwiązania i produkty związane z konstrukcjami lekkimi. Dodatkowo swą premierę miała w tym roku międzynarodowa konferencja „Think Light" - również poświęcona nowoczesnym materiałooszczędnym konstrukcjom.


Nowe materiały pokryciowe, systemy produkcyjne i usługi związane z obróbką i pokrywaniem powierzchni

Ważnym obszarem targów LIGNA były także przemysłowe technologie obróbki powierzchniowej i pokrywania powierzchni drewnianych. Wszystkie aspekty tych technologii zaprezentowane zostały w kompleksowy i przystępny sposób. Na imprezie pokazano linie produkcyjne, innowacyjne materiały pokryciowe i substancje pomocnicze, nie zabrakło też usług branżowych. Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszyły się nowe trendy we wzornictwie oraz innowacyjne metody uszlachetniania powierzchni. Cyfrowe nadruki - ze względu na możliwości tworzenia niepowtarzalnych indywidualnych wzorów na powierzchni drewna - były prawdziwym hitem wśród zwiedzających. 

 

Firma Robert Bürkle GmbH bardzo pozytywnie ocenia swój udział w LIGNA. - Targi miały dla nas niezwykle korzystny przebieg. Nasze oczekiwania odnośnie imprezy zostały spełnione. Zauważyliśmy też wyraźną poprawę nastrojów w branży. Podpisaliśmy wiele kontraktów w czasie trwania imprezy, spodziewamy się też nowych umów i zamówień będących wynikiem nawiązanych w Hanowerze kontaktów. Na nasze stoisko przyszło wyjątkowo dużo klientów zainteresowanych ofertą i współpracą - podsumował Hans-Joachim Bender, prezes spółki Bürkle z Freudenstadt. 

 

Bioenergia z drewna

Tematyka pozyskiwania energii z drewna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród wystawców i gości LIGNA, jak i wśród dziennikarzy. Arno Urbanek, technolog i inżynier z austriackiej firmy UNTHA Shredding Technology, powiedział: - Targi oceniamy bardzo pozytywnie. Cieszy nas duży odzew na ofertę ze strony gości imprezy. Energia z drewna jest pożądanym elementem miksu energetycznego i przez to tematem chętnie podejmowanym przez firmy z różnych krajów. 

 

W czasie III Międzynarodowego Forum Gospodarczo-Eksportowego Bioenergii zorganizowanego przez BBE i VDMA eksperci z całego świata dyskutowali o nowych koncepcjach rozbudowy i rozwoju globalnego rynku bioenergii.


Sukces Forum Rzemiosła - „targów na targach"
Forum Rzemiosła to organizowana w ramach targów LIGNA impreza, na której spotykają się przedstawiciele rzemiosła ciesielskiego i stolarskiego. Wystawcy prezentują na nim szeroką ofertę wyrobów i konstrukcji drewnianych.

 

- W porównaniu z poprzednią edycją targów LIGNA odnotowaliśmy wzrost liczby gości z branży i zwiedzających z zagranicy. Na podstawie danych z kontraktów zawartych przez pierwsze 3 dni imprezy możemy stwierdzić, że i w tym zakresie udało się nam poprawić wyniki w stosunku do tych sprzed dwóch lat - podsumował Andreas Ploeger, prezes spółki Wilhelm Altendorf GmbH & Co. KG Maschinenbau z miejscowości Minden w Westfalii.


Pokazy specjalne, fora i kongresy

Dużym wydarzeniem na Ligna Hannover 2011 były imprezy związane z obchodami Międzynarodowego Roku Lasów. Na cieszącej się ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających konferencji specjalnej omawiano strategie rozwoju przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej w Niemczech i w Europie. 

 

Prezentacja projektu badawczo-rozwojowego Unii Europejskiej „IN2WOOD" - realizowanego we współpracy z 13 firmami partnerskimi w sześciu regionach leśnych Europy - była kolejnym ważnym punktem w programie targów. 

 

Na kongresie „Zrównoważony rozwój przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej podstawą trwałego wzrostu krajów europejskich" eksperci dyskutowali o wyzwaniach, jakie stają przed nami w obliczu zmian klimatycznych i opracowywali strategie związane ze wzrostem konkurencyjności na globalnym rynku. 

 

Wspieranie młodych specjalistów to jedno z ważnych zadań, jakie stawiają sobie organizatorzy targów LIGNA. Realizowano je w ramach prezentacji „Badania i nauka". Dodatkowo w ramach pokazu specjalnego „Cuda z drewna" wręczono nagrodę dla młodych twórców. Inicjatywa „LIGNA Talents - Odkrywamy młode talenty" zachwyciła uczniów, którzy zwiedzali ten obszar w zorganizowanych grupach szkolnych. Młodzież z dużym zaangażowaniem prezentowała tam swoje autorskie prace z różnych dziedzin - krótkie reportaże, artykuły do gazety targowej online i programy do obrabiarek sterowanych numerycznie. 

 

Prezentacja specjalna „Energia z drewna", pokaz obróbki drewna opałowego, symulacja obiegu danych, informacje o kształceniu zawodowym, zawody w cięciu drewna oraz kongresy, fora dyskusyjne i debaty eksperckie stanowiły uzupełnienie bogatego programu targów LIGNA HANNOVER. Ogromnym powodzeniem wśród gości cieszyły się tradycyjnie zawody pucharowe STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES. Specjaliści od władania siekierami i piłami zmierzyli się ze sobą walcząc o zwycięstwo w ramach różnych konkurencji tematycznych. 

 

Kolejna edycja targów LIGNA HANNOVER odbędzie się w roku 2013 w dniach 6 - 10 maja

 

Tagi