Wklęsłodruk rotacyjny - dekoracyjny

Podstawowym surowcem jest papier bazowy – biały bądź zabarwiony, o specjalnych parametrach technicznych. Jakość tego papieru odgrywa istotną rolę w procesie dalszej obróbki. Zabarwienie papieru działa jako dodatkowy czynnik podczas zadruku przy użyciu farby.
Na papier nakładana jest farba, zmieszana proporcjonalnie w zależności od rodzaju wzoru z czterech farb bazowych: czerwieni, żółci, czerni i koloru niebieskiego. Farby nakładane przy użyciu cylindra drukarskiego na papier muszą być wysokiej jakości i światłotrwałe, czyli odporne na działanie światła. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w branży meblarskiej ze względu na różne „obciążenie” mebla światłem oraz ze względu na istotny fakt powtarzalności mebla w przyszłej produkcji.

Szkic 1: Wklęsłodruk rotacyjny (kliknij na zdjęciu, aby powiększyć)



Cylinder drukarski w maszynie drukarskiej składa się z jądra ze stali niklowanej, na którym znajduje się warstwa miedziowa o grubości ok. 0,7 mm, która zostaje wygrawerowana w odpowiedni wzór. Jest ona dodatkowo chroniona przez warstwę chromu, która zapobiega mechanicznym usterkom podczas procesu drukowania. Zadrukowany papier dekoracyjny jest impregnowany przy użyciu żywic i obrabiany w zakładach płytowych (np. w zakładach płyt wiórowych czy też płyt MDF). Gotowy produkt w postaci płyt wykorzystany zostaje przez producentów mebli kuchennych, mieszkaniowych, biurowych, paneli podłogowych i ściennych, listew, drzwi i innych elementów wyposażenia wnętrz.

Szkic 2: Obróbka papieru dekoracyjnego (kliknij na zdjęciu, aby powiększyć)

Produktem finalnym procesu zadruku metodą wklęsłodruku rotacyjnego, dekoracyjnego jest:
• zadrukowany papier dekoracyjny
• folie na bazie papieru
• obrzeża
 

Tagi