Sklejka

Informacje ogólne o sklejkach

Do wyrobu sklejki używa się drewna brzozy, olchy, buka, sosny, świerka i gabonu (okume). Zazwyczaj arkusz sklejki zbudowany jest z rożnych rodzajów drewna np. sosna/olcha czy brzoza/sosna. O kwalifikacji danej sklejki do typu sklejek iglastych czy liściastych decyduje rodzaj drewna warstw zewnętrznych użytych do budowy danej płyty. Warstwy wewnętrzne mogą być z drewna tego samego lub innego rodzaju niż warstwy zewnętrzne.

Porównanie najpopularniejszych funkcjonujących na rynku oznaczeń sklejki wg rodzajów spoin (jakości sklejenia)

Typ spoiny PN-EN 636 DIN 68705 BS 1203
suchotrwała
klej na bazie żywicy mocznikowo-formaldehydowej
do użytkowania w warunkach suchych IF 20
BFU 20
INT
MR
wodoodporna z jasną spoiną
klej na bazie żywicy mocznikowo-melaminowo-fenolowo-formaldehydowej
do użytkowania w warunkach wilgotnych A 100
AW100
BR
wodoodporna*
klej na bazie żywicy fenolowo-formaldehydowej
do użytkowania w warunkach zewnętrznych
BFU 100
AW 100
WBP

* Nazwa "wodoodporna" jest myląca. Oznacza ona tylko i wyłącznie to, że spoina łącząca warstwy w sklejce jest odporna na wodę. Sklejka jako płyta nie jest odporna na wodę, tak jak drewno z którego jest zrobiona. Dopuszcza się stosowanie płyt w warunkach zewnętrznych tylko wówczas, gdy odpowiednie powierzchnie i krawędzie będą zabezpieczone środkiem o sprawdzonej odporności na czynniki atmosferyczne (powłoka lub inne). Zaleca się, aby płyty były stosowane bez kontaktu z podłożem, gruntem lub wodą.


Zastosowanie klejów do wytworzenia sklejki nie zmienia faktu, że sklejka pozostaje produktem naturalnym. Dzięki zastosowaniu klejów najnowszej generacji nasze sklejki spełniają wymagania klasy higieniczności E1 (klasa A emisji formaldehydu zgodnie z PN-EN 1084) lub normy emisji formaldechydu wg CARB fazy 1 lub 2.

Główne obszary zastosowań sklejek

  • Budownictwo: do budowy ścian działowych, sufitów, drzwi, na poszycia dachów, na okładziny ścian, podłóg i sufitów, jako materiał konstrukcyjny lub wypełniający, na szalunki oraz do budowy form do zalewania betonu, w budownictwie przemysłowym na podłogi hal i podesty, platformy rusztowań, również elewacje i do wykończenia wnętrz.

  • Meblarstwo: do produkcji mebli domowych, biurowych, szkolnych i innych.

  • Przemysł samochodowy i transportowy: do wyrobu elementów karoserii, na wykładziny ścian, podłogi, elementy konstrukcji foteli, do wykończenia wnętrz pojazdów itp.

  • Przemysł opakowań: skrzynie, pudełka, elementy zabezpieczeń ładunków, produkcja wykrojników do automatycznej produkcji opakowań kartonowych.

  • Przemysł stoczniowy i szkutnictwo: wyposażenie wnętrz statków, ściany i podłogi ładowni statków, do budowy kadłubów i wyposażenia wnętrz jachtów i łodzi.

  • Inne: do produkcji skrzyń pianin i fortepianów, skrzynek kolumn głośnikowych, w lotnictwie na części nośne oraz różnego rodzaju wewnętrzne wyposażenie samolotów szybowców, w modelarstwie, do produkcji szerokiej gamy galanterii drzewnej, na wyposażenie placów zabaw, do produkcji tablic reklamowych i informacyjnych i wielu innych.

Dlaczego sklejka?

  1. Sklejka jest mocniejsza niż inne panele drewnopochodne w czterech ważnych parametrach wytrzymałościowych: na zginanie, na rozciąganie, na ściskanie i na ścinanie w płaszczyźnie płyty. Dodatkowo sklejka waży do 40% mniej niż mogące ją zastąpić panele drewnopochodne o równoważnej grubości.

  2. Sklejka jest mocniejsza niż stal w wytrzymałości na zginanie statyczne. Co czyni sklejkę tak mocną, to jej wyjątkowa budowa krzyżowa. Żywice stosowane do klejenia fornirów tworzących sklejkę są bardziej wytrzymałe niż drewno.

  3. Sklejka jest również wysoce odporna na udar i utrzymuje te właściwości nawet gdy jest mokra.

  4. Sklejka jest bardzo stabilna wymiarowo. Wystawiona na działanie wilgoci sklejka jest do siedmiu razy bardziej odporna na pęcznienie niż inne panele drewnopochodne. Ponadto, sklejka powraca do swoich pierwotnych wymiarów po wyschnięciu.

  5. Sklejka od kilkudziesięciu lat służy jako panel w budownictwie i pozostaje ulubionym materiałem indywidualnych inwestorów, deweloperów, architektów i inżynierów.

  6. Proces produkcji sklejki zapewnia pełniejsze wykorzystanie pnia drewna niż np. produkcja tarcicy. Nie ma pyłu w procesie zarówno skrawania obwodowego jak i płaskiego (dwie najbardziej popularne metody otrzymywania forniru). Z tej samej ilości drewna zużytego do produkcji sklejki otrzymuje się znacznie więcej metrów kwadratowych produktu niż z litego drewna - przez to lepiej wykorzystuje się wartościową substancję leśną.

  7. Produkcja sklejki jest obecnie bardzo efektywnym energetycznie procesem. Przede wszystkim drewno jest lekkie i wymaga mało energii do przetwarzania. Ponadto, prawie cała potrzebna energia może być otrzymana ze spalania pozostałości drzewnych procesu produkcyjnego takich jak: kora, pył ze szlifierek, wióry z obróbki na obrabiarkach CNC itp. Spalanie drewna jest CO2-obojętne (przyjmuje się, że tyle samo dwutlenku węgla powstaje w procesie spalania drewna, co zostało zaabsorbowane w ciągu życia drzewa).

  8. Sklejka, to naturalny produkt zrobiony z odnawialnych materiałów (lasy są obecnie, poza nielicznymi egzotycznymi wyjątkami, zarządzane zgodnie z zasadami poszanowania ich funkcji w społeczeństwie, a w szczególności ich odnawialności). W wielu krajach więcej lasów się sadzi niż wycina. Dlatego też sklejka, jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku materiałów dostępnych dla konsumenta.

  9. Kolejny argument dotyczy sklejki jako materiału z drewna. Zwiększanie ilości rzeczy wykonanych z drewna zmniejsza zawartość CO2 w atmosferze. Tona drewna wiąże 1,8 tony CO2. Zwiększając ilość produktów drewnianych - w tym oczywiście ze sklejki - w naszym otoczeniu przyczyniamy się do zmniejszenia efektu cieplarnianego.

  10. Sklejka jest materiałem trwałym. W muzeach świata można znaleźć wyroby wykonane z fornirów (np. meble), które przetrwały setki lat.

  11. Sklejka jest materiałem pięknym. Nic nie może imitować naturalnej budowy drewna. Architekci i projektanci wybierają sklejkę jako materiał naturalny a przy tym nie mający wad drewna naturalnego - zachowanie kształtu, powtarzalność i polepszenie parametrów wytrzymałościowych.

  12. Nieograniczone możliwości zastosowań. Sklejkę można znaleźć w krzesłach biurowych, szpitalnych, szkolnych i domowych, na dachach większości budowanych domów. Ze sklejki robi się meble, schody, opakowania, podłogi kontenerów, podestów w halach przemysłowych, rusztowań. Możliwości są nieskończone, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektantów, inżynierów, architektów. A jak wiemy wyobraźnia ludzka nie zna granic…

  13. Fabryki sklejki są najczęściej lokowane w słabo rozwiniętych regionach w pobliżu lasów. Z tego względu sklejka odgrywa ważną rolę ekonomicznego, socjalnego i środowiskowego rozwoju obszarów słabo rozwiniętych. Ponadto produkcja sklejki, jako materiału o wysokiej wartości dodanej wymaga cztery razy więcej zatrudnionych w stosunku do producentów innych paneli drewnopochodnych, na tę samą ilość wykorzystanych drzew.

  14.  

 

Tagi