Podsumowanie targów LIGNA

Ligna dała firmom z branży impuls do rozwoju i zmobilizowała je do skutecznego wykorzystywania swoich mocnych stron.

Pozytywne nastroje wśród wystawców i gości, duża liczba podpisanych kontraktów i udział wielu firm zagranicznych sprawiły, że targi LIGNA HANNOVER 2009 dały przedstawicielom branży nadzieję na polepszenie koniunktury. - Tegoroczna edycja imprezy doskonale spełniła pokładane w niej nadzieje. Przedstawiciele firm będących wystawcami podkreślali, że sukces targów przerósł ich oczekiwania – powiedział Stephan Ph. Kühne z zarządu Deutsche Messe.

Ligna odgrywa ważną rolę
- Szczególnie w obecnych, ciężkich czasach LIGNA odgrywa ważną rolę dla firm z branży – wskazuje nowe możliwości rozwoju i stanowi inspirację do znalezienia nowych idei biznesowych. Zarówno wystawcy, jak i goście targów pokazali, jak ogromny potencjał tkwi w ich branży. Udowodnili, że firmy potrafią działać w sposób elastyczny, dopasowywać się do nowych warunków i koncentrować się na myśleniu o przyszłości – stwierdził Stephan Ph. Kühne . Temat wiodący tegorocznej edycji imprezy – efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych – okazał się bardzo inspirujący i dał branży nowy impuls do dalszego rozwoju.
W ciągu pięciu dni trwania Światowych Targów Gospodarki Leśnej i Przemysłu Drzewnego swą ofertę na 130 152 m2 powierzchni wystawienniczej zaprezentowało 1 758 firm z 50 krajów świata. To niewiele mniej niż wskaźniki osiągnięte na rekordowej edycji targów w roku 2007. Dopisali również zwiedzający. - Fakt, że w dzisiejszych trudnych czasach liczba gości przekroczyła 83 tysiące, jest ogromnym sukcesem. Ważne jest też to, że do Hanoweru przyjechało wiele osób decyzyjnych – dzięki temu mimo kryzysu udało się zainaugurować wiele nowych projektów, podpisać duże kontrakty i nawiązać nowe cenne relacje biznesowe – podkreślił Stephan Ph. Kühne. Na przykład jeden z wystawców – Timme Stapelautomaten z Brandenburgii – na targach LIGNA podpisał kontrakt eksportowy z przedsiębiorstwami z USA i Kanady, gwarantujący firmie zbyt na maszyny, których produkcja potrwa cały rok.

Goście z 90 krajów świata
LIGNA HANNOVER 2009 potwierdziła swą pozycję jako lidera na arenie międzynarodowej. Przyjechali na nią goście z ponad 90 krajów świata. Podział zwiedzających ze względu na region pochodzenia nie zmienił się znacząco w stosunku do lat poprzednich, również odsetek osób z Azji i Ameryki pozostał stabilny. Nieco więcej gości przybyło w tym roku ze Szwecji, Szwajcarii, Polski i Francji.
Motto tegorocznych targów – efektywność wykorzystania drewna i innych surowców naturalnych w procesach produkcyjnych – zyskało ogromne uznanie wystawców i okazało się inspiracją dla wielu z nich. Dużo firm zaprezentowało na swych stoiskach innowacyjne rozwiązania optymalizacyjne. Pokazały one procesy i technologie z wielu obszarów – przeznaczone do stosowania na różnych etapach obróbki i przeróbki drewna. W czasie licznych forów oraz prezentacji eksperci dyskutowali o nowych możliwościach efektywnego gospodarowania cennym surowcem, którym jest drewno, ekonomicznego zarządzania energią i czasem oraz zmniejszenia kosztów produkcyjnych.

- Na LIGNA HANNOVER 2009 przedstawiciele branży po raz kolejny udowodnili, jak ważne jest inwestowanie w nowe technologie. Szczególnie w czasie kryzysu warto wdrażać innowacyjne rozwiązania i zadbać o zagwarantowanie przewagi, która będzie miała kluczowe znaczenie, gdy ciężkie czasy dobiegną końca. Kto dziś zainwestuje, jutro wygra. Podobnie jak w przypadku innych gałęzi gospodarki, w przemyśle drzewnym i w gospodarce leśnej również sprawdza się zasada, że w dłuższym okresie sukces odniosą tylko te firmy, które są efektywne i wydajne – powiedział Stephan Ph. Kühne.

     

W pawilonie trendów
W pawilonach pod dachem Expo najważniejszym tematem była przyszłość – to, jakie rodzaje drewna najlepiej sprostają coraz surowszym wymogom w zakresie wydajności i ekologii. Zaprezentowano tam liczne nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w zakresie zbioru drewna, jego logistyki oraz składowania. Dodatkowo stworzono centrum informacji dla gości targów, w którym mogli oni zebrać oferty dotyczące możliwości dalszego kształcenia kierunkowego, zasięgnąć rady, jak oszczędzić energię i inne surowce oraz obejrzeć najnowsze systemy informatyczne i teleinformatyczne stosowane przez firmy z branży.
Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszył się pawilon P34 – „Pawilon Trendów” – w którym prezentowano innowacyjne sposoby na oszczędność energii i surowców w gospodarce leśnej. Wielu gości zgromadził także Nano-Truck – pokaz możliwości i obszarów zastosowania nowoczesnej nanotechnologii. W tym roku wiele uwagi poświęcono też pozyskiwaniu energii z drewna. Gościom imprezy zaprezentowano, jak przebiegają procesy spalania różnego rodzaju surowców i czym się one charakteryzują.

Impreza zakończona sukcesem
„Forum rzemiosła” to przygotowana z rozmachem platforma spotkań dla stolarzy, cieśli, konstruktorów maszyn i innych przedstawicieli rzemiosła. W tym roku zarezerwowano na nie ponad pięć hal. Pokazano w nich nowe obrabiarki, narzędzia i technologie – z akcentem na rozwiązania, dzięki którym można oszczędzić energię i surowce, a tym samym zmniejszyć koszty działalności. W ramach tego obszaru odbyło się również wręczenie prestiżowej nagrody za osiągnięcie z zakresu budownictwa drewnianego – najważniejszego wyróżnienia w Niemczech w tej kategorii. Otrzymali ją twórcy budynków, w których udało się urzeczywistnić ideę „Making more out of wood“ – czyli wydajnie i proekologicznie wykorzystać drewno i inne surowce odnawialne.
Podsumowując targi LIGNA 2009 Stephan Ph. Kühne z zarządu Deutsche Messe stwierdził: - Oczekiwaliśmy w napięciu, jaki będzie wydźwięk tegorocznej imprezy. Okazała się ona sukcesem: dała firmom z branży impuls do rozwoju i zmobilizowała je do skutecznego wykorzystywania swoich mocnych stron.
Kolejna edycja targów LIGNA odbędzie się w dniach 30 maja – 3 czerwca 2011 w Hanowerze.

Fot.: www.ligna.de

  


  

Pozostałe wiadomości

Strona główna

 


 

Tagi